Books and Authors प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें
8प्र: Find the next number in the given number series? 11, 5.5, 10, 6.5, 9, ? 1714 05b5cc61ee4d2b4197774b753
5b5cc61ee4d2b4197774b753- 16.5false
- 27.5true
- 38.5false
- 410.5false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "7.5"
व्याख्या :
Answer: B) 7.5 Explanation: The given number series follows a pattern that 11 11 - 5.5 = 5.5 5.5 + 4.5 = 10 10 - 3.5 = 6.5 6.5 + 2.5 = 9 9 - 1.5 = 7.5 Hence, the next number in the given number series is 7.5.
प्र: In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number ? 6, 15, 35, 63, 143, 221, 323 1713 05b5cc6c8e4d2b4197774df41
5b5cc6c8e4d2b4197774df41- 1143false
- 263true
- 3323false
- 435false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "63"
व्याख्या :
Answer: B) 63 Explanation: Here the series follows the pattern that, product of succesive prime numbers i.e, 2 × 3 = 6 3 × 5 = 15 5 × 7 = 35 7 × 11 = 77 11 × 13 = 143 13 × 17 = 221 17 × 19 = 323 So here in place of 77 the number 63 is written. So the wrong number is 63.
प्र: Find the next number in the given number series? 0, 3, 8, 15, 24, ? 1712 05b5cc6a7e4d2b4197774ce13
5b5cc6a7e4d2b4197774ce13- 135true
- 237false
- 334false
- 436false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "35"
व्याख्या :
Answer: A) 35 Explanation: Here the given number series is 0, 3, 8, 15, 24, ? The next number in the given series can be found such a way that the number series follows a pattern, 22 - 4 = 032 - 6 = 342 - 8 = 852 - 10 = 1562 - 12 = 2472 - 14 = 35Hence, the next number in the iven series is 35.
प्र: 'The Race of my Life' the Autobiography has been co-authored by Milkha Singh's daughter, whose name is ____ ? 1712 05b5cc6bfe4d2b4197774da1f
5b5cc6bfe4d2b4197774da1f- 1Sonia Sanwalkatrue
- 2Mankhia Singhfalse
- 3Sanjitia Sardarfalse
- 4Poonam Dillofalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "Sonia Sanwalka"
व्याख्या :
Answer: A) Sonia Sanwalka Explanation:
प्र: Find the Next Number in the given number series? 3, 10.5, 36.75, 128.625, ? 1707 05b5cc6bae4d2b4197774d7a8
5b5cc6bae4d2b4197774d7a8- 1450.187true
- 2442.151false
- 3441.231false
- 4456.852false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "450.187"
व्याख्या :
Answer: A) 450.187 Explanation: Pattern is 3 3 x 3.5 = 10.5 10.5 x 3.5 = 36.75 36.75 x 3.5 = 128.625 128.625 x 3.5 = 450.187
प्र: Who is the author of the Book 'Social Exclusion and Justice in India'? 1680 05b5cc6bee4d2b4197774d979
5b5cc6bee4d2b4197774d979- 1Rakesh Kumarfalse
- 2Arun Singhfalse
- 3M. Venkaiah Naidufalse
- 4P.S. Krishnantrue
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "P.S. Krishnan"
व्याख्या :
Answer: D) P.S. Krishnan Explanation:
प्र: Find the sum of the Arithmetic Series upto 36 terms 2, 5, 8, 11,... 1664 15b5cc6afe4d2b4197774d259
5b5cc6afe4d2b4197774d259- 13924false
- 21962true
- 31684false
- 41452false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "1962"
व्याख्या :
Answer: B) 1962 Explanation: Arithmetic Series :: An Arithmetic Series is a series of numbers in which each term increases by a constant amount. How to find the sum of the Arithmetic Sequence or Series for the given Series :: When the series contains a large amount of numbers, its impractical to add manually. You can quickly find the sum of any arithmetic sequence by multiplying the average of the first and last term by the number of terms in the sequence. That is given by Sn = n(a1 + an)2 Where n = number of terms, a1 = first term, an = last term Here Last term is given by an = a1 + n-1d where d = common difference Now given Arithmetic Series is 2, 5, 8, 11,... Here a1 = 2, d = 3, n = 36 Now, an= a1 + n - 1d a36= 2 + 36 - 13 = 105 + 2 = 107 Now, Sum to 36 terms is given by S36 = 36(2 + 107)2 = 36 x 1092 = 39242 = 1962 Therefore, Sum to 36 terms of the series 2, 5, 8, 11,... is 1962.
प्र: Find the odd one out of the following number series? 56, 64, 48, 90, 16, 144 1660 05b5cc658e4d2b4197774bddd
5b5cc658e4d2b4197774bddd- 148false
- 264false
- 390true
- 416false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 3. "90"
व्याख्या :
Answer: C) 90 Explanation: The given number series follows a pattern that, 56 56 + 8 = 64 64 - 16 = 48 48 + 32 = 80 (Not equal to 90) 80 - 64 = 16 16 + 128 = 144 Hence, the odd number in the given number series is 90.

