GATE प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें
8प्र: A batsman scores 26 runs and increases his average from 14 to 15. Find the runs to be made if he wants top increasing the average to 19 in the same match ? 3121 05b5cc745e4d2b4197774fa22
5b5cc745e4d2b4197774fa22- 174true
- 279false
- 372false
- 460false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "74"
व्याख्या :
Answer: A) 74 Explanation: Number of runs scored more to increse the ratio by 1 is 26 - 14 = 12To raise the average by one (from 14 to 15), he scored 12 more than the existing average.Therefore, to raise the average by five (from 14 to 19), he should score 12 x 5 = 60 more than the existing average. Thus he should score 14 + 60 = 74.
प्र: Ram and Raj start a business with investments of Rs. 2500 and Rs. 2250 respectively. After 2 months, Ram takes out Rs.1250 from his capital. After 1 more month, Raj takes out Rs.750 of his capital while Rakesh joins them with a capital of Rs. 3500. At the end of 6 months, they earn a profit of Rs. 2540. Which of the following is the share of each member in the profit ? 3119 05b5cc72ce4d2b4197774f783
5b5cc72ce4d2b4197774f783- 1Ram - Rs. 800, Raj - Rs. 900, Rakesh - Rs. 840true
- 2Ram - Rs. 900, Raj - Rs. 800, Rakesh - Rs. 840false
- 3Ram - Rs. 840, Raj - Rs. 920, Rakesh - Rs. 840false
- 4Ram - Rs. 800, Raj - Rs. 900, Rakesh - Rs. 940false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "Ram - Rs. 800, Raj - Rs. 900, Rakesh - Rs. 840"
व्याख्या :
Answer: A) Ram - Rs. 800, Raj - Rs. 900, Rakesh - Rs. 840 Explanation: Initial investment of Ram = Rs.2500.After 2 months he withdraw Rs.1250 from his capital.Therefore, we have, Ram invested Rs.2500 for 2 months and Rs.(2500-1250=) 1250 for 4 months. Raj invested Rs. 2250 for 3 months and Rs.(2250-750=) 1500 for 3 months. And, Rakesh invested Rs.3500 for 3 months; Their investing ratio:Ram:Raj:Rakesh = (2500x2 + 1250x4):(2250x3 + 1500x3):(3500x3)= (10,000):(11,250):(10,500) = 1000:1125:1050 = 40:45:42 Total profit for 6 months = Rs.2540Therefore, Ram's share = Rs.(2540 x 40/(40+45+42)) = Rs.(2540 x 40/127) = Rs.800Raj's share = Rs.(2540 x 45/127) = Rs.900Rakesh's share = Rs.(2540 x 42/127) = Rs.840
प्र: 80% of 900 + 162 x 4 x ? = 113 - 99 3118 05b5cc669e4d2b4197774bf6d
5b5cc669e4d2b4197774bf6d- 10.5true
- 21false
- 34false
- 40false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "0.5"
व्याख्या :
Answer: A) 0.5 Explanation: 80x900/100 + 256 x 4 x ? = 1331 - 99 720 + 1024 x ? = 1232 ? = 1232 - 720/1024 ? = 512/1024 = 0.5 ? = 0.5
प्र: A vessel contains 20 liters of a mixture of milk and water in the ratio 3:2. 10 liters of the mixture are removed and replaced with an equal quantity of pure milk. If the process is repeated once more, find the ratio of milk and water in the final mixture obtained ? 3114 05b5cc6dce4d2b4197774e960
5b5cc6dce4d2b4197774e960- 15:3false
- 21:4false
- 34:1false
- 49:1true
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "9:1"
व्याख्या :
Answer: D) 9:1 Explanation: Milk = 3/5 x 20 = 12 liters, water = 8 liters If 10 liters of mixture are removed, amount of milk removed = 6 liters and amount of water removed = 4 liters. Remaining milk = 12 - 6 = 6 liters Remaining water = 8 - 4 = 4 liters 10 liters of pure milk are added, therefore total milk = (6 + 10) = 16 liters. The ratio of milk and water in the new mixture = 16:4 = 4:1 If the process is repeated one more time and 10 liters of the mixture are removed, then amount of milk removed = 4/5 x 10 = 8 liters. Amount of water removed = 2 liters. Remaining milk = (16 - 8) = 8 liters. Remaining water = (4 -2) = 2 liters. Now 10 lts milk is added => total milk = 18 lts The required ratio of milk and water in the final mixture obtained = (8 + 10):2 = 18:2 = 9:1.
प्र: एक्सेल वर्कबुक किसका संग्रह है? 3089 15b5cc636e4d2b4197774b9f5
5b5cc636e4d2b4197774b9f5- 1चार्टfalse
- 2वर्कसीटfalse
- 3दोनो A & Bfalse
- 4इनमे से कोई भी नहींtrue
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "इनमे से कोई भी नहीं"
व्याख्या :
Answer: C) दोनो A & B व्याख्या: एमएस एक्सेल वर्कबुक वर्कशीट और चार्ट दोनों का एक संग्रह है।
प्र: Study of sound is called 3085 05b5cc6aae4d2b4197774cf38
5b5cc6aae4d2b4197774cf38- 1Agronomyfalse
- 2Accousticstrue
- 3Aestheticsfalse
- 4Aeronauticsfalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "Accoustics"
व्याख्या :
Answer: B) Accoustics Explanation: Accoustics is a subject deals with the Study of sound Aesthetics is a Philosophy of fine arts The science or art of flight is called Aeronautics The science of soil management is called Agronomy.
प्र: एक स्तंभ और एक पंक्ति का प्रतिच्छेदन 3077 05b5cc651e4d2b4197774bcdb
5b5cc651e4d2b4197774bcdb- 1सेलtrue
- 2मेन्यूfalse
- 3कीfalse
- 4फिल्डfalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "सेल"
व्याख्या :
Answer: A) सेल स्पष्टीकरण: एक स्प्रेड शीट में एक कॉलम और एक पंक्ति के प्रतिच्छेदन को सेल या बोन कहा जाता है।
प्र: If 10 men take 15 days to complete a work. In how many days will 37 men complete the work? 3073 05b5cc6bfe4d2b4197774da3d
5b5cc6bfe4d2b4197774da3d- 13 daysfalse
- 24 daystrue
- 35 daysfalse
- 46 daysfalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "4 days"
व्याख्या :
Answer: B) 4 days Explanation: Given 10 men take 15 days to complete a work => Total mandays = 15 x 10 = 150 Let the work be 150 mandays. => Now 37 men can do 150 mandays in 150/37 =~ 4 days

