IIT JEE Practice Question and Answer
8Q: A train travels 325 km in 3.5 hours and 470 km in 4 hours. Find the average speed of train ? 1605 05b5cc764e4d2b4197774fd99
5b5cc764e4d2b4197774fd99- 1107 kmphfalse
- 2106 kmphtrue
- 372 kmphfalse
- 476 kmphfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "106 kmph"
Explanation :
Answer: B) 106 kmph Explanation: As we know that Speed = Distance / Timefor average speed = Total Distance / Total Time TakenThus, Total Distance = 325 + 470 = 795 kmThus, Total Speed = 7.5 hrsAverage Speed = 795/7.5 => 106 kmph.
Q: Now my value becomes ? 1604 05b5cc6d2e4d2b4197774e45c
5b5cc6d2e4d2b4197774e45c- 15false
- 210true
- 315false
- 412false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "10"
Explanation :
Answer: B) 10 Explanation: In the first figure, number of triangles are 5. In the second, the figure becomes double then the number of triangles also doubles. i.e, 10.
Q: Who wrote the Book "A Tale of Two Cities" 1604 05b5cc6bae4d2b4197774d7da
5b5cc6bae4d2b4197774d7da- 1William Shakespearefalse
- 2Jane Austenfalse
- 3Leo Tolstoyfalse
- 4Charles Dickenstrue
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "Charles Dickens"
Explanation :
Answer: D) Charles Dickens Explanation: A Tale of Two Cities, which is one of two historical novels written by Charles Dickens, is set in London and in Paris and the French countryside at the time of the French Revolution.
Q: Electrical Arcing occurs when 1604 05b5cc69be4d2b4197774c7d7
5b5cc69be4d2b4197774c7d7- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer :
Explanation :
An electric arc is a visible plasma discharge between two electrodes that is caused by electrical current ionizing gasses in the air. Electric arcs occur in nature in the form of lightning.
Q: What does one mole of H2O correspond to 1603 05b5cc69ce4d2b4197774c85a
5b5cc69ce4d2b4197774c85a- 116 gmsfalse
- 218 gmstrue
- 320 gmsfalse
- 422 gmsfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "18 gms"
Explanation :
Answer: B) 18 gms Explanation: The molar mass of H2O can be calculated as the following. M(H2O)= [2 x M(H)] + [M(O)]. And we know that M(H) = 1g/mol, M(O) = 16g/mol. So, M(H2O)= 2x1 + 16 = 18g/mol, That means 1 mole of H2O contains 18g. Hence, one mole of H2O corresponds to 18 grams.
Q: A man pays Rs. 6.40 per litre of milk. He adds water and sells the mixture at Rs. 8 per litre, thereby making 37.5% profit. The proportion of water to milk received by the customers is 1603 05b5cc6afe4d2b4197774d25e
5b5cc6afe4d2b4197774d25e- 11 : 10true
- 210 : 1false
- 39 : 11false
- 411 : 9false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "1 : 10"
Explanation :
Answer: A) 1 : 10 Explanation: Customer ratio of Milk and Water is given by Milk :: Water 6.4 0 81 + 38 =6411 6411 6410 - 6411 => Milk : Water = 110 : 11 = 10 : 1 Therefore, the proportionate of Water to Milk for Customer is 1 : 10
Q: What least number must be substracted from 627349 so that the remaining number is divisible by 15 ? 1602 05b5cc754e4d2b4197774fb9a
5b5cc754e4d2b4197774fb9a- 11false
- 22false
- 33false
- 44true
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "4"
Explanation :
Answer: D) 4 Explanation: On dividing 627349 by 15, we get remainder = 4.Therefore, the obtained remainder is the least number to be subtracted from the given number so that the the mnumber is divisible by 15.Here 4 is the least number to be subtracted from 627349 so that it is divisible by 15.
Q: Former Minister Ashwani Kumar has been awarded as Order of Rising Sun by which country ? 1601 05b5cc6cee4d2b4197774e228
5b5cc6cee4d2b4197774e228- 1Indiafalse
- 2Chinafalse
- 3Iraqfalse
- 4Japantrue
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "Japan"
Explanation :
Answer: D) Japan Explanation:

