Quantitative Aptitude प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें
8प्र: 92613 x 62742241 = ? + 89 Find the value of '?' 1690 05b5cc6bae4d2b4197774d7fd
5b5cc6bae4d2b4197774d7fd- 1166251false
- 2166259false
- 3166252true
- 4166253false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 3. "166252"
व्याख्या :
Answer: C) 166252 Explanation: Given 92613 x 62742241 = ? + 89 Using unit digit method, On LHS, 1 x 1 x 1 = 1 sqrt of last digit 1 => it must end with either 9 or 1 so now 1 x 1 = 1 1 x 9 = 9 On RHS, ? + 89 => ? = ...1 - 89 = last digit is 11- 9 = 2 or => ? = ...9 - 89 = last digit is 9 - 9 = 0 Here in the options last digit 2 is option C.
प्र: A drink vendor has 368 liters of Maaza, 80 liters of Pepsi and 144 liters of Sprite. He wants to pack them in cans, so that each can contains the same number of liters of a drink, and doesn't want to mix any two drinks in a can. What is the least number of cans required ? 1690 05b5cc6e1e4d2b4197774ebc5
5b5cc6e1e4d2b4197774ebc5- 147false
- 246false
- 337true
- 435false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 3. "37"
व्याख्या :
Answer: C) 37 Explanation: The number of liters in each can = HCF of 80, 144 and 368 = 16 liters.Number of cans of Maaza = 368/16 = 23Number of cans of Pepsi = 80/16 = 5Number of cans of Sprite = 144/16 = 9The total number of cans required = 23 + 5 + 9 = 37 cans.
प्र: The milk and water in two vessels A and B are in the ratio 4:3 and 2:3 respectively. In what ratio the liquids in both the vessels be mixed to obtain a new mixture in vessel c consisting half milk and half water? 1689 05b5cc6bde4d2b4197774d8e8
5b5cc6bde4d2b4197774d8e8- 18:3false
- 26:7false
- 37:5true
- 411:7false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 3. "7:5"
व्याख्या :
Answer: C) 7:5 Explanation: Milk in 1-litre mixture of A = 4/7 litre. Milk in 1-litre mixture of B = 2/5 litre. Milk in 1-litre mixture of C = 1/2 litre. By rule of alligation we have required ratio X:Y X : Y 4/7 2/5 \ / (Mean ratio) (1/2) / \ (1/2 – 2/5) : (4/7 – 1/2) 1/10 1/1 4 So Required ratio = X : Y = 1/10 : 1/14 = 7:5
प्र: Madhu got 32% of the maximum marks in a Bank examination and failed by 8 marks. However, Kumar who took the same examination got 42% of the total marks and got 16 marks more than the cut-off marks. What was the cut-off marks in the examination ? 1687 05b5cc6d1e4d2b4197774e3d4
5b5cc6d1e4d2b4197774e3d4- 176.8false
- 286.8false
- 378.8false
- 484.8true
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "84.8"
व्याख्या :
Answer: D) 84.8 Explanation: Let 'M' be the maximum marks in the examination. Therefore, Madhu got 32% of M = 32M/100 = 0.32MAnd Kumar got 42% of M = 42M/100 = 0.42M.In terms of the maximum marks Kumar got 0.42M - 0.32M = 0.1M more than Madhu. ---- (1) The problem however, states that Kumar got 16 marks more than the cut-off mark and Madhu got 8 marks less than the cut-off mark. Therefore, Kumar has got 16 + 8 = 24 marks more than Madhu. ---- (2) Now, Equating (1) and (2), we get0.1M = 24 => M = 24/0.1 = 240'M' is the maximum mark and is equal to 240 marks.We know that Madhu got 32% of the maximum marks.Therefore, Madhu got 32 x 240/100 = 76.8 marks.We also know that Madhu got 8 marks less than the cut-off marks. Therefore, the cut-off marks will be 8 marks more than what Madhu got = 76.8 + 8 = 84.8.
प्र: The profit earned by selling an article for Rs. 832 is equal to the loss incurred when the same article is sold for Rs. 448. What should be the sale price for making 50% profit ? 1686 05b5cc6dee4d2b4197774ea80
5b5cc6dee4d2b4197774ea80- 1Rs. 660false
- 2Rs. 560false
- 3Rs. 1060false
- 4Rs. 960true
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "Rs. 960"
व्याख्या :
Answer: D) Rs. 960 Explanation: Let C.P. = Rs. C. Then, 832 - C = C - 4482C = 1280 => C = 640Required S.P. = 150% of Rs. 640 = 150/100 x 640 = Rs. 960.
प्र: In a 100 litre of mixture the ratio of milk and water is 6:4. How much milk must be added to the mixture in order to make the ratio 3 : 1? 1686 05b5cc6b4e4d2b4197774d4e3
5b5cc6b4e4d2b4197774d4e3- 185false
- 260true
- 355false
- 445false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "60"
व्याख्या :
Answer: B) 60 Explanation: Let M litres milk be added => 60 + M40 = 31 => 60 + M = 120 => M = 60 lit.
प्र: How many meshes are there in 1 squrare meter of wire gauge if each mesh is 8mm long and 5mm wide ? 1685 05b5cc754e4d2b4197774fb58
5b5cc754e4d2b4197774fb58- 12500false
- 225000true
- 312500false
- 415400false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "25000"
व्याख्या :
Answer: B) 25000 Explanation: We know that, One square meter is equal to 10,00,000 sq mm.Given, each mesh is 8mm length and 5mm wideTherefore for each mesh : 8 x 5 = 40 sq mm.So, number of meshes = 100000040 = 25000.
प्र: 12 students of class IX took part in GK quiz. If the number of boys is 4 more than the number of girls. Find the number of boys and girls took part in the quiz ? 1684 05b5cc6bfe4d2b4197774da79
5b5cc6bfe4d2b4197774da79- 17, 5false
- 29, 3false
- 38, 4true
- 46, 6false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 3. "8, 4"
व्याख्या :
Answer: C) 8, 4 Explanation: Let the number of girls = x => x + x + 4 = 12 => 2x = 8 => x = 4 => Number of girls = 4 => Number of boys = 4 + 4 = 8

