Quantitative Aptitude प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें
8प्र: Two trains of equal length are running on parallel lines in the same direction at 36 km/hr and 26 km/hr. The faster train passes the slower train in 36 sec. The length of each train is ? 1355 05b5cc6e0e4d2b4197774eb93
5b5cc6e0e4d2b4197774eb93- 128 mtsfalse
- 254 mtsfalse
- 324 mtsfalse
- 450 mtstrue
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "50 mts"
व्याख्या :
Answer: D) 50 mts Explanation: Let the length of each train be x mts. Then, distance covered = 2x mts. Relative speed = 36 - 26 = 10 km/hr. = 10 x 5/18 = 25/9 m/sec. 2x/36 = 25/9 => x = 50 mts.
प्र: The ratio between the length and breadth of a rectangular field is 5 : 4 if the breadth is 20m less than the length, the perimeter of the field is : 1355 05b5cc70be4d2b4197774f2e6
5b5cc70be4d2b4197774f2e6- 1260mfalse
- 2280mfalse
- 3360mfalse
- 4none of thesefalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर :
व्याख्या :
Answer: Explanation:
प्र: Area of a square and a rectangle are equal. If side of the square is 40 cm and length of the rectangle is 64 cm, what is the perimeter of the rectangle ? 1353 05b5cc6c2e4d2b4197774dbe1
5b5cc6c2e4d2b4197774dbe1- 1187 cmfalse
- 2178 cmtrue
- 3149 cmfalse
- 4194 cmfalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "178 cm"
व्याख्या :
Answer: B) 178 cm Explanation: Area of square = 40 x 40 = 1600 sq.cm Given that the areas of Square and Rectangle are equal => Area of rectangle = 1600 Sq.cm We know that, Area of rectangle = L x B Given L = 64 cm Breadth of rectangle = 1600/64 = 25 cm Perimeter of the rectangle = 2(L + B) = 2(64+25) = 178 cm.
प्र: What should come in place of question mark (?) in the following number series? 38, 195, ?, 4905, 24530, 122655 1353 05b5cc6c4e4d2b4197774dcd2
5b5cc6c4e4d2b4197774dcd2- 1980true
- 2885false
- 3824false
- 41021false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "980"
व्याख्या :
Answer: A) 980 Explanation: The given series follows the pattern that, ×5+5, ×5+5, ×5+5, ×5+5, ×5+5 38 x 5 + 5 = 195 195 x 5 + 5 = 980 980 x 5 + 5 = 4905 4905 x 5 + 5 = 24530 24530 x 5 + 5 = 122655 So the missing number is 980 .
प्र: A man sold two flats for Rs. 4.15 lakhs each. On one he gained 2% and on the other he lost 2%. What percent is the effect of the sale on the whole ? 1353 05b5cc6d3e4d2b4197774e4cd
5b5cc6d3e4d2b4197774e4cd- 10.25 %false
- 20.04 %true
- 30.5 %false
- 40 %false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "0.04 %"
व्याख्या :
Answer: B) 0.04 % Explanation: In this type cases we always have loss only. Loss% = Common Gain or Loss102= 2102= 1/25 = 0.04 %
प्र: The average of marks in 3 subjects is 224. The first subject marks is twice the second and the second subject marks is twice the third. Find the second subject marks ? 1350 05b5cc6cce4d2b4197774e17c
5b5cc6cce4d2b4197774e17c- 1384false
- 296false
- 3192true
- 4206false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 3. "192"
व्याख्या :
Answer: C) 192 Explanation: Let the third subject marks be 'x'=> Second subject marks = 2x=> Third subject marks = 4xGiven avg = 224x + 2x + 4x = 224 x 3=> 7x = 224 x 3=> x = 96Hence, Second subject marks = 2x = 2 x 96 = 192.
प्र: What least number must be substracted from 627349 so that the remaining number is divisible by 15 ? 1349 05b5cc754e4d2b4197774fb9a
5b5cc754e4d2b4197774fb9a- 11false
- 22false
- 33false
- 44true
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "4"
व्याख्या :
Answer: D) 4 Explanation: On dividing 627349 by 15, we get remainder = 4.Therefore, the obtained remainder is the least number to be subtracted from the given number so that the the mnumber is divisible by 15.Here 4 is the least number to be subtracted from 627349 so that it is divisible by 15.
प्र: If 25% of three-seventh of 26% of a number is 145.5, what is the number? 1347 05b5cc6bfe4d2b4197774d9f1
5b5cc6bfe4d2b4197774d9f1- 14987false
- 25784false
- 35223true
- 44741false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 3. "5223"
व्याख्या :
Answer: C) 5223 Explanation: Given, 25% of three-seventh of 26% of a number is 145.5 Let the required number be 'N' i.e, 25100x37x26100xN = 145.5 N = 145.5x7x1000075x26 => N = 5223.07

