Quantitative Aptitude प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें

प्र: In a regular week, there are 5 working days and for each day, the working hours are 8. A man gets Rs. 2.40 per hour for regular work and Rs. 3.20 per hours for overtime. If he earns Rs. 432 in 4 weeks, then how many hours does he work for ? 3392 0

  • 1
    145
    सही
    गलत
  • 2
    165
    सही
    गलत
  • 3
    175
    सही
    गलत
  • 4
    135
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 3. "175"
व्याख्या :

Answer: C) 175 Explanation: Given that,  working days = 5  working hours = 8  A man get rupess per hour is Rs.2.40  So in one day the man get total rupees is 2.40 x 8 = 19.2  So in 5 days week the man get total rupees is 19.2 x 5 = 96  So in 4 week the man get total rupees is 96 x 4 = 384  So the man worked for = 160hours in 4 weeks    But given that the man earned Rs.432    Hence remaning money is (432-384 = 48)which is earn by doing overtime work   Overtime hours  = 48/3.20 = 15 So total worked hours is = 15 + 160 = 175.

प्र: What is the next number in the given Number Series? 5, 24, 94, 279, ? 3392 0

  • 1
    587
    सही
    गलत
  • 2
    554
    सही
    गलत
  • 3
    489
    सही
    गलत
  • 4
    499
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "554"
व्याख्या :

Answer: B) 554 Explanation: The given number series follows a pattern that 5 x 5 – 1 = 24 24 x 4 – 2 = 94 94 x 3 – 3 = 279 279 x 2 – 4 = 554

प्र: 8 couples (husband and wife) attend a dance show "Nach Baliye' in a popular TV channel ; A lucky draw in which 4 persons picked up for a prize is held, then the probability that there is atleast one couple will be selected is : 3376 0

  • 1
    8/39
    सही
    गलत
  • 2
    15/39
    सही
    गलत
  • 3
    12/13
    सही
    गलत
  • 4
    None of these
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "15/39"
व्याख्या :

Answer: B) 15/39 Explanation: P( selecting atleast one couple) = 1 - P(selecting none of the couples for the prize)     = 1-16C1× 14C1×12C1×10C116C4=1539

प्र: एक बस बिना कोई रूकावट के 60 किमी/घंटे की रफ्तार से चल रही है। परन्तु ,रूकावट के साथ 50 किमी/घंटा की रफ्तार से चल पाती है। रूकावट की दर ज्ञात करें? 3364 0

  • 1
    15 मिनट प्रति घंटा
    सही
    गलत
  • 2
    20 मिनट प्रति घंटा
    सही
    गलत
  • 3
    12 मिनट प्रति घंटा
    सही
    गलत
  • 4
    10 मिनट प्रति घंटा
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 4. "10 मिनट प्रति घंटा"

प्र: The age of Sohail, Afzal and Bilal are 17,16 and 12 respectively. If the age of Aslam also included the average of the ages is increased by 5. What is the age of Aslam? 3363 0

  • 1
    32
    सही
    गलत
  • 2
    33
    सही
    गलत
  • 3
    34
    सही
    गलत
  • 4
    35
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 4. "35"
व्याख्या :

Answer: D) 35 Explanation: Given S = 17 yrs A = 16 yrs B = 12 yrs Average = 17 + 16 + 12/3 = 15 yrs Given if Aslam added to them, their average increases by 5 => Average of 4 members = 20 Let the age of Aslam be 'x' Then,  17 + 16 + 12 + x /4 = 20 => x = 80 - 45 => x = 35.    Hence, the age of Aslam is 35 yrs.

प्र: The value of a machine depreciates at the rate of 10% every year. It was purchased 3 years ago. If its present value is Rs. 8,748, its purchase price was ? 3342 0

  • 1
    Rs.14,000
    सही
    गलत
  • 2
    Rs.12,000
    सही
    गलत
  • 3
    Rs. 12,800
    सही
    गलत
  • 4
    Rs. 15,000
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "Rs.12,000"
व्याख्या :

Answer: B) Rs.12,000 Explanation: We have P = 8748, R = -10 and n = 3Therefore, the purchase price of the machine= P1+R100n= 87481-101003= 8748 x (100/90) x (100/90) x (100/90)= 12,000.   Therefore, the purchase price of the machine was Rs. 12,000.

प्र: In an election between two candidates K and L, the number of valid votes received by K exceeds those received by L by 15% of the total number of votes polled. If 20% of the votes polled were invalid and a total of 8720 votes were polled, then how many valid votes did L get ? 3331 0

  • 1
    3241
    सही
    गलत
  • 2
    2457
    सही
    गलत
  • 3
    2642
    सही
    गलत
  • 4
    2834
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 4. "2834"
व्याख्या :

Answer: D) 2834 Explanation: Let the total number of votes polled in the election be 100k.Number of valid votes = 100k - 20% (100k) = 80kLet the number of votes polled in favour of K and L be a and b respectively.a - b = 15% (100k) => a = b + 15k=> a + b = b + 15k + bNow, 2b + 15k = 80k and hence b = 32.5kIt is given that 100k = 872032.5k = 32.5k/100k x 8720 = 2834 The number of valid votes polled in favour of L is 2834.

प्र: A merchant buys two articles for Rs.600. He sells one of them at a profit of 22% and the other at a loss of 8% and makes no profit or loss in the end. What is the selling price of the article that he sold at a loss ? 3331 0

  • 1
    Rs. 404.80
    सही
    गलत
  • 2
    Rs. 536.80
    सही
    गलत
  • 3
    Rs.440
    सही
    गलत
  • 4
    Rs. 160
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 1. "Rs. 404.80"
व्याख्या :

Answer: A) Rs. 404.80 Explanation: Let C1 be the cost price of the first article and C2 be the cost price of the second article.Let the first article be sold at a profit of 22%, while the second one be sold at a loss of 8%. We know, C1 + C2 = 600.The first article was sold at a profit of 22%. Therefore, the selling price of the first article = C1 + (22/100)C1 = 1.22C1The second article was sold at a loss of 8%. Therefore, the selling price of the second article = C2 - (8/100)C2 = 0.92C2. The total selling price of the first and second article = 1.22C1 + 0.92C2. As the merchant did not make any profit or loss in the entire transaction, his combined selling price of article 1 and 2 is the same as the cost price of article 1 and 2. Therefore, 1.22C1 + 0.92C2 = C1+C2 = 600As C1 + C2 = 600, C2 = 600 - C1. Substituting this in 1.22C1 + 0.92C2 = 600, we get1.22C1 + 0.92(600 - C1) = 600or 1.22C1 - 0.92C1 = 600 - 0.92*600or 0.3C1 = 0.08*600 = 48or C1 = 48/(0.3) = 160.If C1 = 160, then C2 = 600 - 160 = 440.The item that is sold at loss is article 2. The selling price of article 2 = 0.92*C2 = 0.92*440 = 404.80.

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई