Quantitative Aptitude प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें
8प्र: Train X crosses a stationary train Y in 60 seconds and a pole in 25 seconds with the same speed. The length of the train X is 300 m. What is the length of the stationary train Y ? 2849 05b5cc6d8e4d2b4197774e7c6
5b5cc6d8e4d2b4197774e7c6- 1360 mfalse
- 2420 mtrue
- 3460 mfalse
- 4320 mfalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "420 m"
व्याख्या :
Answer: B) 420 m Explanation: Let the length of the stationary train Y be LY Given that length of train X, LX = 300 m Let the speed of Train X be V. Since the train X crosses train Y and a pole in 60 seconds and 25 seconds respectively. => 300/V = 25 ---> ( 1 ) (300 + LY) / V = 60 ---> ( 2 ) From (1) V = 300/25 = 12 m/sec. From (2) (300 + LY)/12 = 60 => 300 + LY = 60 (12) = 720 => LY = 720 - 300 = 420 m Length of the stationary train = 420 m
प्र: At a certain rate of interest the compound interest of 3 years and simple interest of 5 years for certain sum of money is respectively Rs. 1513.2 and Rs. 2400. Find the common rate of interest per annum ? 2844 05b5cc6cde4d2b4197774e1cc
5b5cc6cde4d2b4197774e1cc- 15%true
- 26%false
- 34%false
- 43%false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "5%"
व्याख्या :
Answer: A) 5% Explanation: Given compound interest for 3 years = Rs. 1513.2 and simple interest for 5 years = Rs. 2400 Now, we know that C.I = P1+R100n - 1 => 1513.2 = P1+R1003 - 1 ...........(A) And S.I = PTR/100 => 2400 = P5R/100 ..................(B) By solving (A) & (B), we get R = 5%.
प्र: A supplier supplies cartridges to a news paper publishing house. He earns a profit of 25% by selling cartridges for Rs. 1540. Find the cost price of the Cartridges ? 2844 05b5cc741e4d2b4197774f9a9
5b5cc741e4d2b4197774f9a9- 1Rs. 1100false
- 2Rs. 1793.4false
- 3Rs. 1440false
- 4Rs. 1232true
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "Rs. 1232"
व्याख्या :
Answer: D) Rs. 1232 Explanation: Let Cost Price(C.P) = Pgain% = {(S.P-C.P)/C.P} x 10025 = {(1540-P)/P} x 10025/100 = (1540-P)/P=> P = 4(1540)-4P=> 5P = 4(1540)=> P = 1232So, Cost Price = Rs. 1232
प्र: Simplify the following : 373+353+283-3x37x35x28372+352+282-37x35-35x28-37x28 ? 2835 05b5cc6cae4d2b4197774dffc
5b5cc6cae4d2b4197774dffc- 1100true
- 21false
- 34false
- 40false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "100"
व्याख्या :
Answer: A) 100 Explanation: Given 373+353+283-3x37x35x28372+352+282-37x35-35x28-37x28 It is in the form of a3+b3+c3-3abca2+b2+c2-ab-bc-ca= a + b + c Here a = 37, b = 35 & c = 28 => a + b + c = 37 + 35 + 28 = 100 Therefore, = 100
प्र: The percentage discount offered for "Buy 6 get 1 free is" ? 2828 05b5cc72ce4d2b4197774f788
5b5cc72ce4d2b4197774f788- 185.78 %false
- 258. 48 %false
- 319.25 %false
- 414.285 %true
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "14.285 %"
व्याख्या :
Answer: D) 14.285 % Explanation: Total Items = 7Discounted = 1Percentage = 1/7 x 100= 14.285%
प्र: Running 3/4th of his usual rate, a man is 15min late. Find his usual time in hours ? 2825 05b5cc6d8e4d2b4197774e782
5b5cc6d8e4d2b4197774e782- 12/3 hrsfalse
- 23/4 hrstrue
- 31/3 hrsfalse
- 41/4 hrsfalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "3/4 hrs"
व्याख्या :
Answer: B) 3/4 hrs Explanation: Walking at 3/4th of usual rate implies that time taken would be 4/3th of the usual time. In other words, the time taken is 1/3rd more than his usual time so 1/3rd of the usual time = 15minor usual time = 3 x 15 = 45min = 45/60 hrs = 3/4 hrs.
प्र: एक बस बिना कोई रूकावट के 80 किमीं प्रति घंटा की रफ्तार से चल रही है। परंतु रूकावट के साथ 60 किमी प्रति घंटा की रफ्तार से चल पाती है। तो प्रति घंटा बस की रूकावट की दर ज्ञात करें? 2824 15d1994467619fe30b9d338a6
5d1994467619fe30b9d338a6- 112 मिनटfalse
- 220 मिनटfalse
- 330 मिनटfalse
- 415 मिनटtrue
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "15 मिनट"
प्र: Jagan went to another town covering 240 km by car moving at 60 kmph. Then he covered 400km by train moving at 100 kmph and then rest 200 km he covered by a bus moving at 50 kmph. The average speed during the whole journey was ? 2819 05b5cc705e4d2b4197774f244
5b5cc705e4d2b4197774f244- 136 kmphfalse
- 235 kmphfalse
- 372 kmphfalse
- 470 kmphtrue
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "70 kmph"
व्याख्या :
Answer: D) 70 kmph Explanation: By car 240 km at 60 kmphTime taken = 240/60 = 4 hr. By train 240 km at 60 kmphTime taken = 400/100 = 4 hr. By bus 240 km at 60 kmphTime taken = 200/50 = 4 hr. So total time = 4 + 4 + 4 = 12 hr. and total speed = 240+400+200 = 840 kmAverage speed of the whole journey = 840/12 = 70 kmph.

