Quantitative Aptitude प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें
8प्र: 5% people of a village in India died by dengue, 15% of the remainder left the village on account of fear. If now the population is reduced to 3553, how much was it in the beginning ? 2741 05b5cc6e0e4d2b4197774eb5c
5b5cc6e0e4d2b4197774eb5c- 14400true
- 23100false
- 32800false
- 45600false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "4400"
व्याख्या :
Answer: A) 4400 Explanation: Let 'P' be the original population at the beginning P x (95/100) x (85/100) = 3553 P = 4400.
प्र: A driver of auto rickshaw makes a profit of 20% on every trip when he carries 3 passengers and the price of petrol is Rs. 30 a litre. Find the % profit for the same journey if he goes for 4 passengers per trip and the price of petrol reduces to Rs. 24 litres ? 2739 05b5cc6fee4d2b4197774f157
5b5cc6fee4d2b4197774f157- 168%false
- 280%false
- 375%false
- 4100%true
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "100%"
व्याख्या :
Answer: D) 100% Explanation: When 3 passengers income was 3xexpense= Rs.30 profit =20% of 30 = Rs.6 That means his earning is Rs.36. so that per passenger fare must be Rs.12. When 4 passengersearning = 12x4=Rs.48.expense =Rs.24.profit = Rs.24 = 100%
प्र: खन्ना ने दो साल के लिए साधारण ब्याज पर 10,000 रुपये का ऋण 3% प्रति वर्ष की दर से लिया। कुल राशि जो वह 2 साल में ब्याज के रूप में चुकाएगा, वह उसके मासिक वेतन का 3% है
उसका मासिक वेतन क्या है?
2727 05d4a9a6c11160f2052371025
5d4a9a6c11160f2052371025उसका मासिक वेतन क्या है?
- 130,000रुपयेfalse
- 216,000रुपयेfalse
- 320,000रुपयेtrue
- 412,000रुपयेfalse
- 5इनमें से कोई नहींfalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 3. "20,000रुपये "
व्याख्या :
3% of SI=PRT/100
10,000*3*2/100= 3 of x
then x =20,000
प्र: Two trains start from same place at same time at right angles to each other. Their speeds are 36km/hr and 48km/hr respectively. After 30 seconds the distance between them will be ? 2710 05b5cc731e4d2b4197774f819
5b5cc731e4d2b4197774f819- 1900 mtsfalse
- 2300 mtsfalse
- 3250 mtsfalse
- 4500 mtstrue
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "500 mts"
व्याख्या :
Answer: D) 500 mts Explanation: Using pythagarous theorem,distance travelled by first train = 36x5/18x30 = 300mdistance travelled by second train = 48x5/18x30 = 400mso distance between them =√( 90000 + 160000) = √250000 = 500mts.
प्र: Total number of students in 3 classes of a school is 333 . The number of students in class 1 and 2 are in 3:5 ratio and 2 and 3 class are 7:11 ratio . What is the strength of class that has highest number of students ? 2710 05b5cc72ce4d2b4197774f7a6
5b5cc72ce4d2b4197774f7a6- 1125false
- 2155false
- 3135false
- 4165true
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "165"
व्याख्या :
Answer: D) 165 Explanation: Ratio C1:C2 = 3:5 and C2:C3 = 7:11So C1:C2:C3 = 21 : 35 : 55Let the strength of three classes are 21x, 35x and 55x respectively, then Given that 21x + 35x + 55x = 333=> 111x = 333 or x=3So strength of the class with highest number of students =55x = 55x3 = 165.
प्र: Five boxes of bananas sell for Rs. 30. how many boxes can you buy for Rs.9? 2700 05b5cc636e4d2b4197774b9ff
5b5cc636e4d2b4197774b9ff- 12false
- 21.5true
- 31.25false
- 42.5false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "1.5"
व्याख्या :
Answer: B) 1.5 Explanation: Given Five boxes of bananas sell for Rs. 30. => 1 Box of Bananas for = 30/5 = Rs. 6 Then, for Rs. 9 => 9/6 = 3/2 = 1.5 Hence, for Rs. 9, 1.5 box of bananas can buy.
प्र: A container contains 50 litres of milk. From that 8 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container ? 2692 05b5cc77fe4d2b419777501ce
5b5cc77fe4d2b419777501ce- 124.52 litresfalse
- 229.63 litrestrue
- 328.21 litresfalse
- 425.14 litresfalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "29.63 litres"
व्याख्या :
Answer: B) 29.63 litres Explanation: Given that container has 50 litres of milk. After replacing 8 litres of milk with water for three times, milk contained in the container is: ⇒501-8503 ⇒50×4250×4250×4250 = 29.63 litres.
प्र: A constructor estimates that 4 people can paint Mr. Karthik's house in 6 days. If he uses 5 people instead of 4, how long will they take to complete the job ? 2692 05b5cc74ae4d2b4197774fac2
5b5cc74ae4d2b4197774fac2- 13 daysfalse
- 226/3 daysfalse
- 313/4 daysfalse
- 424/5 daystrue
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "24/5 days"
व्याख्या :
Answer: D) 24/5 days Explanation: we know that m1 x d1 = m2 x d2=> 4 x 6 = 5 x dwhere d = no. of days taken by 5 men to paintd = 24/5 days.

