Quantitative Aptitude Practice Question and Answer
8Q: If k : l = 4 : 3 and l : m = 5 : 3, then find k : l : m ? 2665 05b5cc6dde4d2b4197774e9dd
5b5cc6dde4d2b4197774e9dd- 118 : 24 : 11false
- 29 : 15 : 1false
- 320 : 15 : 9true
- 421 : 7 : 3false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "20 : 15 : 9"
Explanation :
Answer: C) 20 : 15 : 9 Explanation: Given k : l = 4 : 3l : m = 5 : 3 Then k : l : m = 20 : 15 : 9
Q: 36 рд╕рдВрддреЗрд░реЗ рдмреЗрдЪрдиреЗ рдкрд░ рдПрдХ рдлрд▓ рд╡рд┐рдХреНрд░реЗрддрд╛ рдХреЛ 4 рд╕рдВрддрд░реЛрдВ рдХреЗ рд╡рд┐рдХреНрд░рдп рдореВрд▓реНрдп рдХреЗ рдмрд░рд╛рдмрд░ рд╣рд╛рдирд┐ рд╣реЛрддреА рд╣реИред рдЙрд╕рдХрд╛ рд╣рд╛рдирд┐ рдкреНрд░рддрд┐рд╢рдд рдХреНрдпрд╛ рд╣реЛрдЧрд╛? 2663 05d133058925caa2d5bbbff6b
5d133058925caa2d5bbbff6b- 110%true
- 234%false
- 313%false
- 414%false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "10%"
Q: A mixture of 70 litres of Fruit Juice and water contains 10% water. How many litres of water should be added to the mixture so that the mixture contains 12.5% water ┬а ? 2663 05b5cc6dfe4d2b4197774eb1b
5b5cc6dfe4d2b4197774eb1b- 12 littrue
- 24 litfalse
- 31 litfalse
- 43 litfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "2 lit"
Explanation :
Answer: A) 2 lit Explanation: Quantity of fruit juice in the mixture = 70 - [70 x (10/100) ]= 63 litres. ┬а After adding water, juice would form 87.5% of the mixture. ┬а Hence, if quantity of mixture after adding x liters of water, [(87.5) /100 ]*x = 63 => x = 72┬а ┬а Hence 72 - 70 = 2 litres of water must be added.
Q: Ashwin fires two bullets from the same place at an interval of 15 minutes but Rahul sitting in a bus approaching the place hears the second sound 14 minutes 30 seconds after the first. If sound travels at the speed of 330 meter per second, what is the approximate speed of bus? 2660 05b5cc670e4d2b4197774c060
5b5cc670e4d2b4197774c060- 1330/29 m/strue
- 2330 x 30 m/sfalse
- 3330/14 m/sfalse
- 4330/900 m/sfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "330/29 m/s"
Explanation :
Answer: A) 330/29 m/s Explanation: Second gun shot take 30 sec to reach rahul imples distance between two. given speed of sound = 330 m/s Now, distance = 330 m/s x 30 sec┬а ┬а Hence, speed of the bus = d/t = 330x30/(14x60 + 30) = 330/29 m/s.
Q: 40 % of 250 = 50% ? 2640 05b5cc7c9e4d2b41977750ea4
5b5cc7c9e4d2b41977750ea4- 1200true
- 2100false
- 3150false
- 4400false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "200"
Explanation :
Answer: A) 200 Explanation: As per given┬а ┬а ┬а40100├Ч250┬а=50100├Чx ┬а тЗТx=200
Q: When Ram was born, his father was 32 years older than his brother and his mother was 25 years older than his sister. If Ram's brother is 6 years older than Ram and his mother is 3 years younger than his father, how old was Ram's sister when Ram was born ? 2638 05b5cc70ee4d2b4197774f342
5b5cc70ee4d2b4197774f342- 16 yearsfalse
- 28 yearsfalse
- 310 yearstrue
- 412 yearsfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "10 years"
Explanation :
Answer: C) 10 years Explanation: Ram age when he was born = 0 years=> His brother's age = 6 year=> His father's age = brother age + 32years = 6+32 = 38=> His mother's age = father's age - 3 = 35So sister's age = 35-25 = 10years.
Q: M, N and O can complete the work in 18, 36 and 54 days respectively. M started the work and worked for 8 days, then N and O joined him and they all worked together for some days. M left the job one day before completion of work. For how many days they all worked together? 2626 05b5cc695e4d2b4197774c4fb
5b5cc695e4d2b4197774c4fb- 14false
- 25true
- 33false
- 46false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "5"
Explanation :
Answer: B) 5 Explanation: Let M, N and O worked together for x days. From the given data,M alone worked for 8 daysM,N,O worked for x daysN, O worked for 1 day But given thatM alone can complete the work in 18 daysN alone can complete the work in 36 daysO alone can complete the work in 54 days The total work can be the LCM of 18, 6, 54 = 108 units M's 1 day work = 108/18 = 6 unitsN's 1 day work = 108/36 = 3 unitsO's 1 day work = 108/54 = 2 units Now, the equation is8 x 6 + 11x + 5 x 1 = 10848 + 11x + 5 = 10811x = 103 - 4811x = 55x = 5 days. Hence, all M,N and O together worked for 5 days.
Q: рдпрджрд┐ A:B=3:4, B:C=8:9 рдФрд░ C:D=15:16 рд╣реИ рддреЛ A:D рдмрддрд╛рдЗрдПрдВред 2626 15d1b15621fc62311c7736872
5d1b15621fc62311c7736872- 15:8true
- 25:7false
- 315:32false
- 420:44false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice

