Quantitative Aptitude Practice Question and Answer
8Q: A number increased by 30% gives 390. The number is 2604 05b5cc6dde4d2b4197774ea1e
5b5cc6dde4d2b4197774ea1e- 1180false
- 2300true
- 3480false
- 4260false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "300"
Explanation :
Answer: B) 300 Explanation: Let the number be 'N'Given N + 30N/100 = 390=> 130N/100 = 390=> N = 390 x 10/13=> N = 300.
Q: एक स्कूल में लड़कों और लड़कियों का अनुपात क्रमशः 4ः6 है। यदि लड़कों की संख्या में 200 की वृद्धि की जाती हैं तो यह अनुपात 5ः6 हो जाता है। स्कूल में लड़कियों की संख्या कितनी है? 2604 05d1b06bf1fc62311c773685b
5d1b06bf1fc62311c773685b- 11200true
- 2800false
- 31000false
- 4500false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "1200"
Q: In a 40 litre mixture of alcohol & water, the ratio of alcohol and water is 5 : 3. If 20% of this mixture is taken out and the same amount of water is added then what will be the ratio of alcohol and water in final mixture? 2600 05b5cc6b2e4d2b4197774d3be
5b5cc6b2e4d2b4197774d3be- 11:1true
- 22:1false
- 33:1false
- 41:2false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "1:1"
Explanation :
Answer: A) 1:1 Explanation: Quantity of alohol in the mixture = 40 x 5/8 = 25 lit Quantity of water = 40 - 25 = 15 lit According to question, Required ratio = 20 - 40 x 20100 x 5815 - 40 x 20100 x 38 + 40 x 20100 = 2015 - 3 + 8 = 1 : 1
Q: Sushma joins a job at 20 yrs. First 3 years salary is 10,000 p.a. Afterwards every year increment of 2,000 per year for 10 years. Then salary becomes constant till retirement. At retirement average salary is 25,000. (throughout career). At what age Sushma retires ? 2598 05b5cc711e4d2b4197774f3be
5b5cc711e4d2b4197774f3be- 150 yrstrue
- 247 yrsfalse
- 345 yrsfalse
- 442 yrsfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "50 yrs"
Explanation :
Answer: A) 50 yrs Explanation: Let age of retirement = Sso according to the given condition 25000(x-20)=10000 x 3 + 12000 + 14000 + 16000 + 18000 + 20000 + 22000 + 24000 + 26000 + 28000 + 30000 + 30000(S-33)= 30000 + 210000 + 30000S-990000= 30000S - 750000or 25000S - 500000 = 30000x - 750000or 5000x = 250000or S = 50 yrs.
Q: Find the least number with which 16200 should be multiplied, to make it a perfect cube ? 2593 05b5cc6eee4d2b4197774eec3
5b5cc6eee4d2b4197774eec3- 145true
- 248false
- 3360false
- 436false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "45"
Explanation :
Answer: A) 45 Explanation: 16200 = 23×34×52 A perfect cube has a property of having the indices of all its prime factors divisible by 3. Required number = 32×5 = 9x5 = 45.
Q: Find the odd man out from the given alternatives ? 2592 05b5cc6cee4d2b4197774e232
5b5cc6cee4d2b4197774e232- 197false
- 2233false
- 3437true
- 4599false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "437"
Explanation :
Answer: C) 437 Explanation: Except 437 all others are prime numbers.
Q: Find the missing number in the given number series? 514, 470, ?, 415, 404 2591 05b5cc6a9e4d2b4197774cf19
5b5cc6a9e4d2b4197774cf19- 1441false
- 2437true
- 3426false
- 4420false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "437"
Explanation :
Answer: B) 437 Explanation: Given number series is 514 470 ? 415 404 Here the pattern it follows is 514 514 - 44 = 470 470 - 33 = 437 437 - 22 = 415 415 - 11 = 404 Hence, the missing number in the given number series is 437.
Q: A contractor undertook to complete a piece of work in 120 Days and employed 140 men upon it. At the end of 66 days only half of the work was done,so he put on 25 extra men. By how much time did he exceed the specific time ? 2590 05b5cc709e4d2b4197774f2ad
5b5cc709e4d2b4197774f2ad- 12 daystrue
- 23 daysfalse
- 34 daysfalse
- 45 daysfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "2 days"
Explanation :
Answer: A) 2 days Explanation: work done=total number of person x number of days;half of work done = 140 x 66;For half of remaining work 25 extra men are added.Therefore, total men for half work remaining = 140 + 25 = 165;Let 2nd half work will be completed in K days;140 x 66 = 165 x KK = 122;Hence, extra days => 122-120 = 2days.

