Quantitative Aptitude प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें

प्र: If 3x-y=27, 3x+y=243 then find the x value 2343 0

  • 1
    2
    सही
    गलत
  • 2
    8
    सही
    गलत
  • 3
    4
    सही
    गलत
  • 4
    1
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 3. "4"
व्याख्या :

Answer: C) 4 Explanation: Given that 3x-y=27, 3x+y=243 ⇒3x-y =33 , 3x+y=35  => x-y=3, x+y=5  => x = 4

प्र: Find the Odd One Out? 4, 6, 12, 30, 81, 315. 2338 0

  • 1
    6
    सही
    गलत
  • 2
    12
    सही
    गलत
  • 3
    81
    सही
    गलत
  • 4
    315
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 3. "81"
व्याख्या :

Answer: C) 81 Explanation: Given the number series is 4, 6, 12, 30, 81, 315. Here it follows a pattern that 4 4 x 1.5 = 6 6 x 2 = 12 12 x 2.5 = 30 30 x 3 = 90 not equals to 81 90 x 3.5 = 315   Hence the odd one in the series is 81.

प्र: A box contains 5 green, 4 yellow and 5 white pearls. Four pearls are drawn at random. What is the probability that they are not of the same colour ? 2336 0

  • 1
    11/91
    सही
    गलत
  • 2
    4/11
    सही
    गलत
  • 3
    1/11
    सही
    गलत
  • 4
    90/91
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 4. "90/91"
व्याख्या :

Answer: D) Option D Explanation: Let S be the sample space. Then,n(s) = number of ways of drawing 4 pearls out of 14 = C414 ways = 14×13×12×114×3×2×1= 1001 Let E be the event of drawing 4 pearls of the same colour.Then, E = event of drawing (4 pearls out of 5) or (4 pearls out of 4) or (4 pearls out of 5)   ⇒C15+ C44+ C15 = 5+1+5 =11  P(E) = n(E)n(S)=111001=191      Required probability = 1-191=9091

प्र: Which expression is equivalent to i233? 2335 0

  • 1
    i
    सही
    गलत
  • 2
    1
    सही
    गलत
  • 3
    -i
    सही
    गलत
  • 4
    -1
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 1. "i"
व्याख्या :

Answer: A) i Explanation: We know that, i2 = -1i3 = i2 x i = -1 x i = -ii4 = i2 x i2 = -1 x -1 = 1Hence, i233  =i4 x 58 + 1 = i232 x i1 = 1 x i = i

प्र: What will be the cost of building a fence around a square plot with area equal to 289 sq ft, if the price per foot of building the fence is Rs. 58 ? 2335 0

  • 1
    Rs. 3748
    सही
    गलत
  • 2
    Rs. 3847
    सही
    गलत
  • 3
    Rs. 3944
    सही
    गलत
  • 4
    Rs. 3154
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 3. "Rs. 3944"
व्याख्या :

Answer: C) Rs. 3944 Explanation: Let the side of the square plot be 'a' ft.Given area of the plot (a x a) = 289 => a = 17Length of the fence = Perimeter of the plot = 4a = 68 ft.Cost of building the fence = 68 x 58 = Rs. 3944.

प्र: A Conical tent was erected by the army at a base camp with height 3 m and base diameter 10 m. If every person requires 3.92 cu.m air, then how many persons can be seated in that tent approximately? 2334 0

  • 1
    20
    सही
    गलत
  • 2
    19
    सही
    गलत
  • 3
    17
    सही
    गलत
  • 4
    22
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 1. "20"
व्याख्या :

Answer: A) 20 Explanation: Given height of the conical tent = 3 m Diameter = 10 => Radius = D/2 = 10/2 = 5 m  Now, as the tent is in the conical form Volume of the conical tent = πr2h3  => (22 x 5 x 5 x 3) / (7 x 3)  = 22 x 25/7  = 78.54 cu.m  Given each person requires 3.92 cu.m of air  => Number of persons can be seated in the tent = 78.54/3.92 = 20.03 =~ 20

प्र: A shop keeper sells an article at a loss of 8%, but when he increases the selling price of the article by Rs. 164 he earns a profit of 2.25% on the cost price. If he sells the same article at Rs. 1760, what is his profit percentage? 2332 0

  • 1
    2.5%
    सही
    गलत
  • 2
    5%
    सही
    गलत
  • 3
    10%
    सही
    गलत
  • 4
    7.5%
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 3. "10%"
व्याख्या :

Answer: C) 10% Explanation: According to the given data, Let Cost price of the article be 'cp' Then, 102.25 cp - 92 cp = 164 x 100 10.25 cp = 16400 cp = 1600 Now, if he sells at Rs. 1760 Profit = 1760 - 1600 = 160   Profit% = 160/1600 x 100 = 10%.

प्र: The average temperature for Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday was 48 degrees and for Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday was 46 degrees. If the temperature on Monday was 42 degrees. Find the temperature on Friday ? 2331 0

  • 1
    34
    सही
    गलत
  • 2
    36
    सही
    गलत
  • 3
    38
    सही
    गलत
  • 4
    40
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 1. "34"
व्याख्या :

Answer: A) 34 Explanation: M + Tu + W + Th = 4 x 48 = 192Tu + W + Th + F = 4 x 46 = 184M = 42Tu + W + Th = 192 - 42 = 150F = 184 – 150 = 34

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई