Practice Question and Answer
8Q: Ashwin fires two bullets from the same place at an interval of 15 minutes but Rahul sitting in a bus approaching the place hears the second sound 14 minutes 30 seconds after the first. If sound travels at the speed of 330 meter per second, what is the approximate speed of bus? 3070 05b5cc670e4d2b4197774c060
5b5cc670e4d2b4197774c060- 1330/29 m/strue
- 2330 x 30 m/sfalse
- 3330/14 m/sfalse
- 4330/900 m/sfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "330/29 m/s"
Explanation :
Answer: A) 330/29 m/s Explanation: Second gun shot take 30 sec to reach rahul imples distance between two. given speed of sound = 330 m/s Now, distance = 330 m/s x 30 sec Hence, speed of the bus = d/t = 330x30/(14x60 + 30) = 330/29 m/s.
Q: A और B मिलकर एक खेत को 10 घंटे में जोत सकते हैं लेकिन अकेले A को खेत जोतने के लिए 15 घंटे की आवश्यकता होती है। B उसी खेत को जोतने में कितना समय लेगा?
3070 05ed7404322579c39005076a7
5ed7404322579c39005076a7- 110 घंटेfalse
- 220 घंटेfalse
- 330 घंटेtrue
- 440 घंटेfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "30 घंटे"
Q: The prices at which the government purchases food grains for maintaining the Public Distribution system (PDS) and for building up buffer - stock is known as : 3070 05b5cc7d5e4d2b4197775147a
5b5cc7d5e4d2b4197775147a- 1minimum support pricesfalse
- 2procurement pricestrue
- 3issue pricesfalse
- 4ceiling pricesfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "procurement prices"
Explanation :
Answer: B) procurement prices Explanation:
Q: Two trains start from same place at same time at right angles to each other. Their speeds are 36km/hr and 48km/hr respectively. After 30 seconds the distance between them will be ? 3070 05b5cc731e4d2b4197774f819
5b5cc731e4d2b4197774f819- 1900 mtsfalse
- 2300 mtsfalse
- 3250 mtsfalse
- 4500 mtstrue
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "500 mts"
Explanation :
Answer: D) 500 mts Explanation: Using pythagarous theorem,distance travelled by first train = 36x5/18x30 = 300mdistance travelled by second train = 48x5/18x30 = 400mso distance between them =√( 90000 + 160000) = √250000 = 500mts.
Q: What travels around the world and stays in one spot? 3070 05b5cc64de4d2b4197774bc93
5b5cc64de4d2b4197774bc93- 1Slippersfalse
- 2Walking stickfalse
- 3Stampstrue
- 4None of the abovefalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "Stamps"
Explanation :
Answer: C) Stamps Explanation: Stamps are what travel around the worldstaying in one spot. Slippers and walking stick can also travel around the world but they will not stay at one spot. So they are eliminated.
Q: "281 और परे" ________ की आत्मकथा है
3069 05d4813b610e40401607dc352
5d4813b610e40401607dc352- 1सचिन तेंदुलकरfalse
- 2सौरव गांगुलीfalse
- 3वी.वी.एस. लक्ष्मणtrue
- 4राहुल द्रविड़false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "वी.वी.एस. लक्ष्मण"
Q: यदि 1380 रूपये को A, B तथा C में इस प्रकार विभाजित किया जाता है, कि A, B के अंश का 5 गुना तथा C के अंश का 3 गुना प्राप्त करता है। तब C का अंश है।
3069 05fb4e1c2bf36696eb82671d2
5fb4e1c2bf36696eb82671d2- 1300 रूपयेtrue
- 2600 रूपयेfalse
- 3900 रूपयेfalse
- 4180 रूपयेfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "300 रूपये"
Q: M, N and O can complete the work in 18, 36 and 54 days respectively. M started the work and worked for 8 days, then N and O joined him and they all worked together for some days. M left the job one day before completion of work. For how many days they all worked together? 3069 05b5cc695e4d2b4197774c4fb
5b5cc695e4d2b4197774c4fb- 14false
- 25true
- 33false
- 46false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "5"
Explanation :
Answer: B) 5 Explanation: Let M, N and O worked together for x days. From the given data,M alone worked for 8 daysM,N,O worked for x daysN, O worked for 1 day But given thatM alone can complete the work in 18 daysN alone can complete the work in 36 daysO alone can complete the work in 54 days The total work can be the LCM of 18, 6, 54 = 108 units M's 1 day work = 108/18 = 6 unitsN's 1 day work = 108/36 = 3 unitsO's 1 day work = 108/54 = 2 units Now, the equation is8 x 6 + 11x + 5 x 1 = 10848 + 11x + 5 = 10811x = 103 - 4811x = 55x = 5 days. Hence, all M,N and O together worked for 5 days.

