Get Started
4888

Q: A reduction of 25% in the price of eggs will enable one to buy 4 dozen more eggs for Rs. 96. What is the price per dozen?

  • 1
    Rs. 6
  • 2
    Rs. 8
  • 3
    Rs. 9
  • 4
    None of these
  • उत्तर देखें
  • Workspace

Answer : 2. "Rs. 8"

सबसे विस्तृत एग्जाम तैयारी प्लेटफार्म

Examsbook Prep ऐप आज ही प्राप्त करें