Quantitative Aptitude प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें

प्र: How many digits will be there to the right of the decimal point in the product of 85.44 and .08455 ? 1666 0

  • 1
    7
    सही
    गलत
  • 2
    5
    सही
    गलत
  • 3
    4
    सही
    गलत
  • 4
    6
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 4. "6"
व्याख्या :

Answer: D) 6 Explanation: Sum of decimal places = 7. Since the last digit to the extreme right will be zero (since 4 x 5 = 20), so there will be 6 significant digits to the right of the decimal point.

प्र: At what time, between 3 o’clock and 4 o’clock, both the hour hand and minute hand coincide each other  ? 1666 0

  • 1
    3:16 7/11
    सही
    गलत
  • 2
    3:16 11/4
    सही
    गलत
  • 3
    3:30
    सही
    गलत
  • 4
    3:16 4/11
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 4. "3:16 4/11"
व्याख्या :

Answer: D) 3:16 4/11 Explanation: Coincide means 00  angle. This can be calculated using the formulafor time A to B means  [11m/2 - 30 (A)] Here m gives minutes after A the both hands coincides. Here A = 3, B = 4 0 =11m/2 –30 × 311m = 90 × 2 = 180m= 180/11 = 16 4/11 So time = 3 : 16 4/11

प्र: What percent is 120 of 85 ? 1664 0

  • 1
    133.33 %
    सही
    गलत
  • 2
    141.17 %
    सही
    गलत
  • 3
    145.54 %
    सही
    गलत
  • 4
    139.29 %
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "141.17 %"
व्याख्या :

Answer: B) 141.17 % Explanation: Px85100=120   => p = 12000/85 = 141.17 %

प्र: What will come in place of the question mark(?) in the following question ? 56% of 870 + 82% of 180 = 32% of 90 + ? 1664 0

  • 1
    777
    सही
    गलत
  • 2
    666
    सही
    गलत
  • 3
    606
    सही
    गलत
  • 4
    789
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 3. "606"
व्याख्या :

Answer: C) 606 Explanation: 56% of 870 = 56x870/100 = 487.20 82% of 180 = 82x180/100 = 147.60 32% of 90 = 32x90/100 487.20 + 147.6 - 28.8  =  ? ? = 634.8  - 28.8 ? = 606.

प्र: Laxmi and Prasanna set on a journey. Laxmi moves northwards at a speed of 20kmph and Prasanna moves southward at a speed of 30 kmph. How far will be Prasanna from Laxmi after 60 minutes ? 1663 0

  • 1
    24 km
    सही
    गलत
  • 2
    50 km
    सही
    गलत
  • 3
    42 km
    सही
    गलत
  • 4
    30 km
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "50 km"
व्याख्या :

Answer: B) 50 km Explanation: We know 60 min = 1 hrTotal northward Laxmi's distance = 20kmph x 1hr = 20 kmTotal southward Prasanna's distance = 30kmph x 1hr = 30 kmTotal distance between Prasanna and Laxmi is = 20 + 30 = 50 km.

प्र: A shopkeeper sells two articles at Rs.1000 each, making a profit of 30% on the first article and a loss of 20% on the second article. Find the net profit or loss that he makes ? 1662 0

  • 1
    0.85 %
    सही
    गलत
  • 2
    0.95 %
    सही
    गलत
  • 3
    1.0 %
    सही
    गलत
  • 4
    1.3 %
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "0.95 %"
व्याख्या :

Answer: B) 0.95 % Explanation: SP of first article = 1000Profit = 30%CP = (SP)x[100/(100+P)] = 10000/13 SP of second article = 1000Loss = 20%CP = (SP)x[100/(100-L)] = 5000/4 = 1250 Total SP = 2000 Total CP = 10000/13 + 1250 = 2019.23 CP is more than SP, he makes a loss. Loss = CP-SP = 2019.23 - 2000 = 19.23Loss Percent = [(19.23)/(2019.23)]x100 = 0.95 %.

प्र: Find the odd one out of the following number series? 56, 64, 48, 90, 16, 144 1662 0

  • 1
    48
    सही
    गलत
  • 2
    64
    सही
    गलत
  • 3
    90
    सही
    गलत
  • 4
    16
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 3. "90"
व्याख्या :

Answer: C) 90 Explanation: The given number series follows a pattern that, 56 56 + 8 = 64 64 - 16 = 48 48 + 32 = 80 (Not equal to 90) 80 - 64 = 16 16 + 128 = 144    Hence, the odd number in the given number series is 90.

प्र: Raghu earns 25% on an investment but loses 10% on another investment. If the ratio of the two investment is 3:5. What is the gain or loss on two investments taken together ? 1661 0

  • 1
    1.251 %
    सही
    गलत
  • 2
    3.125 %
    सही
    गलत
  • 3
    7.21 %
    सही
    गलत
  • 4
    9.451 %
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "3.125 %"
व्याख्या :

Answer: B) 3.125 % Explanation: Taking the 2 investments to be 3x and 5x respectivelyTotal income of Raghu = (3x) x 1.25 + (5x) x 0.9 = 8.25Therefore, Gain% = 0.25/8 x 100 = 3.125 %.

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई