Quantitative Aptitude प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें

प्र: A train-A passes a stationary train B and a pole in 24 sec and 9 sec respectively. If the speed of train A is 48 kmph, what is the length of train B? 1451 0

  • 1
    200 mts
    सही
    गलत
  • 2
    180 mts
    सही
    गलत
  • 3
    160 mts
    सही
    गलत
  • 4
    145 mts
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 1. "200 mts"
व्याख्या :

Answer: A) 200 mts Explanation: Length of train A = 48 x 9 x 5/18 = 120 mts Length of train B = 48 x 24 x 5/18 - 120 => 320 - 120 = 200 mts.

प्र: 36 of what number is 18? 1178 0

  • 1
    38
    सही
    गलत
  • 2
    42
    सही
    गलत
  • 3
    50
    सही
    गलत
  • 4
    62
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 3. "50"
व्याख्या :

Answer: C) 50 Explanation: Let the required number be 'p' 36 of what number is 18 implies 36% of p = 18 => 36 x p/100 = 18 => p = 1800/36 => p = 50.   Hence, 36% of 50 is 18.

प्र: Find the next number in the sequence? 28, 16, 28, 76, 274 3550 0

  • 1
    1233
    सही
    गलत
  • 2
    1243
    सही
    गलत
  • 3
    1256
    सही
    गलत
  • 4
    1276
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "1243"
व्याख्या :

Answer: B) 1243 Explanation: Given number sequence is 28, 16, 28, 76, 274 Here the sequence follows a pattern that 28 28 x 0.5 + 2 = 14 + 2 = 16 16 x 1.5 + 4 = 24 + 4 = 28 28 x 2.5 + 6 = 70 + 6 = 76 76 x 3.5 + 8 = 266 + 8 = 274 274 x 4.5 + 10 = 1233 + 10 = 1243   Hence, the next number in the given number sequence is 1243.

प्र: 12 as a percentage? 1475 0

  • 1
    50%
    सही
    गलत
  • 2
    5%
    सही
    गलत
  • 3
    0.5%
    सही
    गलत
  • 4
    0.05%
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 1. "50%"
व्याख्या :

Answer: A) 50% Explanation: 1/2 as a percentage means 1/2 = 0.5 in decimal Now, in percentage means 0.5 x 100% = 50%.

प्र: How many seconds in 10 years? 1897 0

  • 1
    31523500 sec
    सही
    गलत
  • 2
    315360000 sec
    सही
    गलत
  • 3
    315423000 sec
    सही
    गलत
  • 4
    315354000 sec
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "315360000 sec"
व्याख्या :

Answer: B) 315360000 sec Explanation: We know that, 1 year = 365 days 1 day = 24 hours 1 hour = 60 minutes 1 minute = 60 seconds.   Then, 1 year = 365 x 24 x 60 x 60 seconds. = 8760 x 3600 1 year = 31536000 seconds.   Hence, 10 years = 31536000 x 10 = 315360000 seconds.

प्र: Find the odd man out in the following number series? 5, 4, 9, 32, 273 3060 0

  • 1
    4
    सही
    गलत
  • 2
    9
    सही
    गलत
  • 3
    32
    सही
    गलत
  • 4
    273
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 3. "32"
व्याख्या :

Answer: C) 32 Explanation: The given number series follows 5, 4, 9, 32, 308 pattern that   5 5 x 1 - 1 = 4 4 x 3 - 3 = 9 9 x 5 - 5 = 40 (not equals to 32) 40 x 7 - 7 = 273   Hence, the odd man in the given number series is 32.

प्र: M, N and O can complete the work in 18, 36 and 54 days respectively. M started the work and worked for 8 days, then N and O joined him and they all worked together for some days. M left the job one day before completion of work. For how many days they all worked together? 2575 0

  • 1
    4
    सही
    गलत
  • 2
    5
    सही
    गलत
  • 3
    3
    सही
    गलत
  • 4
    6
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "5"
व्याख्या :

Answer: B) 5 Explanation: Let M, N and O worked together for x days. From the given data,M alone worked for 8 daysM,N,O worked for x daysN, O worked for 1 day But given thatM alone can complete the work in 18 daysN alone can complete the work in 36 daysO alone can complete the work in 54 days The total work can be the LCM of 18, 6, 54 = 108 units M's 1 day work = 108/18 = 6 unitsN's 1 day work = 108/36 = 3 unitsO's 1 day work = 108/54 = 2 units Now, the equation is8 x 6 + 11x + 5 x 1 = 10848 + 11x + 5 = 10811x = 103 - 4811x = 55x = 5 days. Hence, all M,N and O together worked for 5 days.

प्र: A sum of Rs. 8,000 is deposited for 3 years at 5% per annum compound interest (compounded annually). The difference of interest for 3 years and 2 years will be 1373 0

  • 1
    Rs. 387
    सही
    गलत
  • 2
    Rs. 441
    सही
    गलत
  • 3
    Rs. 469
    सही
    गलत
  • 4
    Rs. 503
    सही
    गलत
  • उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
  • Workspace

उत्तर : 2. "Rs. 441"
व्याख्या :

Answer: B) Rs. 441 Explanation: Given principal amount = Rs. 8000 Time = 3yrs Rate = 5% C.I for 3 yrs = 8000 x 105100 x 105100 x 105100 - 8000= Rs. 1261   Now, C.I for 2 yrs = 8000 x 105100 x 105100= Rs. 820    Hence, the required difference in C.I is 1261 - 820 = Rs. 441

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई

      त्रुटि की रिपोर्ट करें

    कृपया संदेश दर्ज करें
    त्रुटि रिपोर्ट सफलतापूर्वक जमा हुई