Quantitative Aptitude प्रश्न और उत्तर का अभ्यास करें
8प्र: A, B and C started a business where their initial capital was in the ratio of 2:3:4. At the end of 6 months, A invested an amount such that his total capital became equal to C's initial capital investment. If the annual profit of B is Rs. 3000 then what is the total profit ? 1207 05b5cc6c4e4d2b4197774dcfb
5b5cc6c4e4d2b4197774dcfb- 1Rs. 8,640false
- 2Rs. 9,850false
- 3Rs. 10,000true
- 4Rs. 11,220false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 3. "Rs. 10,000"
व्याख्या :
Answer: C) Rs. 10,000 Explanation: Ratio of investments of A, B & C = 2×6+4×6 : 3×12 : 4×12 = 36 : 36 : 48 = 6 : 6 : 8 But given that the annual profit of B is Rs. 3000 => 6 ratio = 3000 Then for the total annual profit of partners is 20 ratio = 3000 x 20/6 = 10,000.
प्र: Navaneet has thrice the money Poonam has and Poonam has 25% more money than Hebah. If the average money of the three is Rs. 350, What is the amount that Navaneet has ? 1398 05b5cc6c4e4d2b4197774dceb
5b5cc6c4e4d2b4197774dceb- 1Rs. 175false
- 2Rs. 220.75false
- 3Rs. 218.55false
- 4Rs. 656.25true
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 4. "Rs. 656.25"
व्याख्या :
Answer: D) Rs. 656.25 Explanation: Assume Hebah has Rs. M Since 25% more money at Poonam => Money at Poonam = M + (25% of M) => Money at Poonam = M + 0.25M = Rs. 1.25M Money with Navaneet is thrice the money with Poonam, => Money at Navaneet = 3(1.25M) = Rs. 3.75M Now, sum of all Money = (M + 1.25M + 3.75M) = Rs. 6M But given the average of the money is Rs. 350 => 6M/3 = 350 => 2M = 350 => M = 350/2 = Rs. 175 => Amount of money Navaneet has = Rs. 3.75M = 3.75 x 175 = Rs. 656.25.
प्र: What should come in place of question mark (?) in the following number series? 38, 195, ?, 4905, 24530, 122655 1345 05b5cc6c4e4d2b4197774dcd2
5b5cc6c4e4d2b4197774dcd2- 1980true
- 2885false
- 3824false
- 41021false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "980"
व्याख्या :
Answer: A) 980 Explanation: The given series follows the pattern that, ×5+5, ×5+5, ×5+5, ×5+5, ×5+5 38 x 5 + 5 = 195 195 x 5 + 5 = 980 980 x 5 + 5 = 4905 4905 x 5 + 5 = 24530 24530 x 5 + 5 = 122655 So the missing number is 980 .
प्र: A train travelling at 48 kmph crosses another train, having half its length and travelling in opposite direction at 42 kmph, in 12 sec. It also covers a bridge in 45 sec. Find the length of the bridge ? 1190 05b5cc6c4e4d2b4197774dcc3
5b5cc6c4e4d2b4197774dcc3- 1250 mtsfalse
- 2400 mtstrue
- 3320 mtsfalse
- 4390 mtsfalse
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "400 mts"
व्याख्या :
Answer: B) 400 mts Explanation: Let the length of the 1st train = L mts Speed of 1st train = 48 kmph Now the length of the 2nd train = L/2 mts Speed of 2nd train = 42 kmph Let the length of the bridge = D mts Distance = L + L/2 = 3L/2 Relative speed = 48 + 42 = 90 kmph = 90 x 5/18 = 25 m/s(opposite) Time = 12 sec => 3L/2x25 = 12 => L = 200 mts Now it covers the bridge in 45 sec => distance = D + 200 Time = 45 sec Speed = 48 x5/18 = 40/3 m/s => D + 200/(40/3) = 45 => D = 600 - 200 = 400 mts Hence, the length of the bridge = 400 mts.
प्र: If K earns 12% less than L, then how much percent more does L earn than K ? 1373 05b5cc6c4e4d2b4197774dcb8
5b5cc6c4e4d2b4197774dcb8- 113.96%false
- 213.63%true
- 313.56%false
- 414.01%false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 2. "13.63%"
व्याख्या :
Answer: B) 13.63% Explanation: Required % is given by => 12100-12x100 = 1200/88 = 13.636%
प्र: To fill 8 vacancies there are 15 candidates of which 5 are from ST. If 3 of the vacancies are reserved for ST candidates while the rest are open to all, Find the number of ways in which the selection can be done ? 1098 05b5cc6c4e4d2b4197774dcb3
5b5cc6c4e4d2b4197774dcb3- 17920true
- 274841false
- 314874false
- 410213false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "7920"
व्याख्या :
Answer: A) 7920 Explanation: ST candidates vacancies can be filled by C35 ways = 10 Remaining vacancies are 5 that are to be filled by 12 => C512= (12x11x10x9x8)/(5x4x3x2x1) = 792 Total number of filling the vacancies = 10 x 792 = 7920
प्र: What value will come in place of question mark (?) in the number - series given below ? 4, 30, ?, 1440, 7195, 71940 1401 05b5cc6c4e4d2b4197774dca9
5b5cc6c4e4d2b4197774dca9- 1145true
- 2545false
- 3650false
- 4999false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "145"
व्याख्या :
Answer: A) 145 Explanation: 4 30 ? 1440 7195 71940 Here the given series follows a pattern of 4 4 x 10 - 10 = 30 30 x 5 - 5 = 145 145 x 10 - 10 = 1440 1440 x 5 - 5 = 7195 7195 x 10 - 10 = 71940 Hence, the missing number is 145
प्र: The question given below contain two statements giving certain data. You have to decide whether the data given in the statements are sufficient for answering the question ? Question : What is the height of a right-angled triangle ? Statements : A. The area of the triangle is 20 times its base. B. The perimeter of the triangle is equal to that of a square of the side 10 cm. 1443 05b5cc6c4e4d2b4197774dc90
5b5cc6c4e4d2b4197774dc90- 1Only statement A is requiredtrue
- 2Only statement B is requiredfalse
- 3Both A & B are requiredfalse
- 4Neither (false
- उत्तर देखेंउत्तर छिपाएं
- Workspace
- SingleChoice
उत्तर : 1. "Only statement A is required"
व्याख्या :
Answer: A) Only statement A is required Explanation: From statement (A), 20b = (1/2) × b × h h = 40 cm.

